Minik Evleriniz İçin Arsa Seçerken Dikkat Edeceğiniz 4 Önemli Nokta

Tiny House diğer adıyla minik ev sizlere minimalist bir yaşam tarzı sunar. Birden fazla avantajlı yönüyle yaratıcılığınızı teşvik eder. Özellikle iç dizaynı hem kullanışlı hem de yenilikçi bir şekilde tasarlanır.  Düşük maliyetli olmasıyla birlikte her bütçeye uygun tasarımları mevcuttur. Arazi üzerine inşa edilen Tiny House’lar için arazi seçiminde bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir:

1.Arazinin Yapısı

Tiny House seçiminde arazi yapısı önemli bir yer taşır. Yako House boyutu ve tesisatına uygun bir seçim yapmak gerekir. Arazinin eğimli ve engebeli olması inşaat sırasında sorun oluşturabilir. Kaygan bir zemin üzerine kurulumunun tamamlanması Tiny House’un ömrünü kısaltabilir.  Bu yüzden sağlam ve doğada ki canlıları zarar vermeyecek bir yapıda olması tavsiye edilir.

2.Yerel Düzenlemeler

Yerel düzenlemeler minik evleriniz için arazi seçerken kritik bir unsurdur. Tercih edilecek arazinin imar planı incelenir. Tiny House için planlanan m2 alanı resmi kurumlarla görüşülerek paylaşılır. Modern konutların giderek yaygınlaşması başlangıçta Yako House yaşam tarzıyla çelişebilir. Ancak daimi ikamet için birkaç görüşmeden sonra onay almak kolaylaşır. 2016 yılında Washington’da imar yönetmelikleri revize edilerek minik ev hareketi için yerel düzenlemeler yapılmıştır. Ülkemizde taşıma ruhsatının alınması gerekli görülmüştür.

3.Arsa Altyapı Kolaylıkları

Minik ev arsa seçiminde altyapı kolaylıklarına sahip olması dikkati alınmalıdır. Elektrik ve su şebekesine yakınlığı göz önünde bulundurulur. Bu hususa göre Tiny House tesisatı döşenir. Gerekirse elektrik ihtiyacının karşılanması için güneş panellerinden yararlanılır. Güneş panelleri elektrik ihtiyacının büyük bir kısmını karşılar.  Arsa altyapısının uygun olması arazi kapasitesinin arttırılmasına imkan verir.

4.Çevre Alışveriş Kolaylıkları

Şehrin gürültüsünden uzak doğayla iç içe bir ortamda minik evinizde vakit geçirmek sizin için tarif edilemez bir huzurdur. Konfor unsurlarınızdan ödün vermeyerek keyifli vakitler geçirebilirsiniz. Ancak bazı ihtiyaçlar için çevre semtlerden alışveriş yapılması gerekebilir. Arsa seçiminde, acil durumda ihtiyaçların karşılanması için bulunan en yakın semtin mesafesi göz önünde bulundurulmalıdır. Çevre alışveriş kolaylığı çevre dostu Yako House önemli bir unsurdur.